YOGA VE MEDİTASYON

Stres dolu bir yaşam hem kaygı bozukluğuna hem de duygusal açlık nedeniyle kilo alımına yol açıyor. Zihninizi rahatlatmanın ve kaostan bir süreliğine de olsa uzaklaşmanın yollarını arıyorsanız meditasyon ve yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

Yemekle Değil, Yoga ile Rahatlayın!

Birçok kişi stres anında kendini iyi hissedebilmek için şeker, yağ ve tuz oranı yüksek gıdalar tüketir. Şekerli ve yağlı besinler her ne kadar kendimizi iyi hissetmemizi sağlasa da, bu etki son derece kısa sürer. Bu durum kilo almaya ve sağlığımızın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle stresle başa çıkmak için yemek yerine yoga ve meditasyona başvurmak fiziksel ve ruh sağlığınız açısından önem taşır.

Yogayla Esne! Meditasyonla Sakinleş!

Yoga ve meditasyon, zihne egzersiz yapma alışkanlığı kazandırır. Konsatrasyon yeteneğinizi destekler ve zihninizi yatıştırır. Sabahın erken saatlerinde ya da yoğun geçen bir günün ardından yoga ya da meditasyon yaparak zihninizi rahatlatabilir ve pozitif bir bakışı kazanabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz pratik meditasyon tavsiyeleri:

  • Meditasyon için tam bir sessizliğe ihtiyacınız yok. Fakat ilk olarak telefon, bilgisayar gibi dikkatinizi dağıtacak araçlardan uzaklaşın
  • Yoga matınızda dik şekilde oturun, matınız yoksa rahat bir zemine uzanmayı deneyin.
  • Gözlerinizi açık ya da kapalı tutabilir ya da hafif şekilde aralayabilirsiniz.
  • Meditasyona kendinizi hazır hissettiğinizde nefesinize odaklanmaya başlayın. Havanın vücudunuza giriş- çıkışını, yani nefesinizi hissedin.
  • Aklınıza sorunlarınız, gün içinde yapmanız gereken işler gelse de önemsemeyin ve anda kalmaya çalışın. Aklınıza takılanlara üzülmeyin ve tekrar odağı nefesinize çevirin.
  • Sizi rahatlatacak ve kendinizi pozitif hissetmenizi sağlayacak 1-2 sözcük veya cümle belirleyin.
  • Günde bir ya da iki kez 20’şer dakika meditasyon halinde kalmaya çalışın.
  • 20 dakika süren meditasyonun ardından yoganın esneme hareketlerini yapmak, zihninizin ardından bedeninizin de gevşemesini sağlayacaktır.
Facebooktwittermail

Be the first to comment on "YOGA VE MEDİTASYON"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*