TÜRKİYE’NİN EN İYİ DONDURMA ADRESLERİ

Dondurmayı sevmeyen var mı? Yaz sıcaklarıyla başa çıkmanın en kolay ve lezzetli yolu olan dondurmayı, 7’den 70’e herkes severek tüketiyor. Limonlusundan karpuzlusuna, vanilyalısından kakaolusuna, sakızlısından karamellisine kadar Türkiye’nin en iyi dondurma yapan yerlerini sizin için derledik.

Mini Dondurma – Bebek

1968’den beri Bebek’te hizmet veren Mini Dondurma, orijinalliğini ve tadını hiç bozmayan mekanlardan biri. Kış aylarında kapılarını misafirlerine kapatan Mini Dondurma, havaların ısınmasıyla yeniden açılıyor. Bal badem, karamel gibi lezzetler kadar güllü lokum ve tahinli gibi dondurma çeşitleri de beğeniliyor.

Ali Usta – Moda

1969 yılından beri hizmet veren Ali Usta, gerçek meyve kullanarak günlük dondurma üretimi yapıyor. Üstelik her mevsim en az 30 çeşit dondurma bulmak mümkün. Diyet seçenekleri de bulunan mekan, gece 02.00’a kadar açık oluyor.

Girandola – Arnavutköy

Taze meyvelerden 70 çeşit dondurma yapan Girandola, İtalyan usulü dondurma yapan ilk mekanlardan biri. Kıvam artırıcı katkı maddeleri kullanmayan ve İstanbul’un çeşitli noktalarında şubeleri bulunan Girandola’da, mojitolu, elma tarçınlı, kazandibili ve tiramisulu dondurmaları da deneyebilirsiniz.

Roma Dondurma – Büyükada

Büyükada İskelesi’nde indikten sonra ilk göreceğiniz dükkanlardan biri olan Roma Dondurma, Adalar’ın en ünlü dondurmacısı. İstanbul’un çoğu yerinde bulabileceğiniz Roma usulü dondurma üreten mekanlardan biri olan Roma Dondurma, doğal lezzeti ve bol çeşitleriyle ilgi çekiyor.

Rumeli Pastanesi – İzmir/Çeşme

İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Rumeli Pastanesi, Selanik göçmeni bir aile tarafından kurulmuş. 1945 yılından bu yana dondurma üreten pastanede Türkiye’nin ilk sakızlı dondurması üretiliyor. Turistler kadar yerlisinin de bayılarak tükettiği sakızlı dondurma dışında yöresel diğer tatlı çeşitleri de çok seviliyor. Bu dondurmacı sakızlı dondurma sevenler için oldukça ideal…

Bitez Dondurma – Bodrum

Bodrum’un en meşhur dondurmacısı olan Bitez Dondurma, doğal meyvelerden, 12 ay boyunca dondurma üretimi yapıyor. Mekanda ayrıca birbirinden lezzetli tatlılar ve ferahlatıcı doğal içecekler de deneyebilirsiniz.

Balkaymak Dondurma – Bafra

Samsun’un Bafra ilçesi, özel bir tarife sahip dondurmasıyla ünlü… Manda sütü ve bal ile hazırlanan bu dondurmanın sade hali kadar doğal aromalı çeşitleri de seviliyor. Günün hangi saatinde giderseniz gidin, tüm dondurmalar taptaze sizi bekliyor olacak.

Nur Pastanesi – Antalya/Korkuteli

Antalya Korkuteli’ne özgü olan Yanıksı Dondurma’yı yiyebileceğiniz en meşhur yer Nur Pastanesi. Keçi sütünden yapılan dondurmaya yanık tadını veren dokunuş ise sütün kaynatılma aşamasında kontrollü şekilde yakılması. Antalya pek çok şubesi bulunan Nur Pastanesi’nde aynı zamanda kavunda dondurma yemeyi de deneyebilirsiniz.

Yaşar Pastanesi – Kahramanmaraş

Maraş dondurmasını dünyaya tanıtan markanın ilk dükkânı olan Yaşar Pastanesi, hala aynı isimle Kahramanmaraş’ta hizmet veriyor. Ünlü dondurma çeşitlerinin yanı sıra şehre özgü tatları deneyebileceğiniz bu mekânda efsanevi dövme dondurma ile serinlerken bir müze gibi tasarlanmış pastanede gezebilirsiniz.

twitterFacebookmail

Be the first to comment on "TÜRKİYE’NİN EN İYİ DONDURMA ADRESLERİ"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*