ZUMBA İLE EĞLENEREK ZAYIFLAYIN!

ZUMBA İLE EĞLENEREK ZAYIFLAYIN!

Dans ve fitness karışımı bir egzersiz olan Zumba ile 50 dakikalık bir derste 500’den fazla kalori harcamak mümkün…

Karantina döneminde evde de uygulayabileceğiniz; dinamik, heyecan verici, coşkulu ve kıpır kıpır müzikler eşliğinde dans adımları kullanılarak yapılan bu egzersizin faydaları ile ilgili Zumba Eğitmeni Neşe Doğan’dan bilgi aldık.

Zumba ile 50 Dakikada En Az 500 Kalori!

Zumba, Latin dans müzikleri ve fitness hareketlerinden oluşan koreografilerle yapılıyor. Salsa, oryantal, hip hop dans figürlerinin kullanıldığı zumbada katılımcılar, hem kısa sürede çok fazla kalori yakıyor hem de eğlenerek zayıflıyor. Her egzersizi barındıran ve her yaş grubuna özgü programları ile zumba, dans severlerin gözdesi…

Zumba yapmak isteyenler için 5 youtube kanal önerisi haberimizi okuyabilirsiniz.

ZUMBA YAPMAK İSTEYENLER İÇİN 5 ZUMBA KANALI

Genellikle 50 dakikadan oluşan Zumba seanslarında, kişinin kilosuna göre en az 600 – 700 kalori harcanması sağlanıyor. Bütün vücut kaslarını çalıştıran bu egzersiz, vücudu sıkılaştırıyor. Kişinin vücut tipine göre bazen vücudun üst kısmı şekillendirirken, bazı kişilerde ise popoyu kaldırarak kalça ve basenlerde sıkılaşma sağlıyor.

Vücudu Sıkılaştırıyor, Stresi Azaltıyor

Zayıflamak istiyorsanız haftada en az 3 ya da 4 gün zumba yapmalısınız. Zumba, harcanan kalorinin ardından ağırlık antrenmanları ile desteklenirse, yakılan kaloriyi kasa dönüştürebilirsiniz. Bu da vücudunuzun sıkılaşmasını sağlar ve egzersizden alacağınız faydayı artırır. Sporun yanı sıra dengeli bir beslenme programı benimsemek, yağlı besinlerden kaçınmak, sebze, protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek de zayıflamak için önemlidir.

Zumba, kardio antrenmanı olması sebebiyle sağlığa da katkı sağlıyor. Vücuda kazandırdığı esneklikle vücut ağrılarını dindiren Zumba, eğlenceli bir spor olması nedeniyle psikolojik olarak kişiyi rahatlatıyor, iş ve özel yaşamı ile ilgili stresin azalmasını ve sinirlerin de yatışmasını sağlıyor.

Diğer Zayıflama Egzersizlerinden Farklı

Zumba sadece dans etmek anlamına gelmez. Bu egzersizdeki hareketler gelişigüzel dans figürlerinden değil, zayıflamaya yönelik hareket ve ritimlerden oluşur.

Zumba, özellikle spor yapmayı sevmeyen, pilates, aletli fitness, koşu bandı, bisikletle yapılan sporu sıkıcı bulanlar tarafından tercih ediliyor. Katılımcılar, seansın nasıl geçtiğini anlamadan tüm vücut kaslarını aynı anda çalıştırma imkanı buluyor.

Zumbanın kendine özgü kıyafetleri ve markası var. Eğitmenlerden esinlenen katılımcılar, parlak zumba kıyafetleri alıyorlar. Bu da daha zevkli ve parlak bir zumba dersi yapılmasını sağlıyor. Tabi kişi, tercihine göre normal spor kıyafetleri ile de rahatlıkla zumba yapılabilir.

Facebooktwittermail

Be the first to comment on "ZUMBA İLE EĞLENEREK ZAYIFLAYIN!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*