SAÇLARINIZI UZATMAK İSTİYORSANIZ!

Her ne kadar günümüzün rahat kadını kısa saçı tercih etse de, uzun saçların modası hiçbir zaman geçmiyor. Saçlarınızı uzatmak istiyor fakat kırık saç uçlarınız nedeniyle sürekli kestirmek durumunda kalıyorsanız, saç bakım yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekebilir.

İlk önce kestirin

Saçlarınızı uzatmaya karar verdiyseniz ilk olarak saçlarınızı kestirmekle işe başlayın. 2 ayda bir saçlarınızın sadece en uç kısımlarını kestirmeyi alışkanlık haline getirin. Ardından bakım ve beslenme yöntemlerinizi değiştirin.

Beslenme Şeklinizi Değiştirin

Tüm bakım ve sağlık yöntemlerinde olduğu gibi doğru beslenme saç bakımının da vazgeçilmez maddesini oluşturuyor. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, balık ve yumurta tüketimini alışkanlık haline getirmek saçların daha sağlıklı uzamasına katkı sağlıyor.

Su İçin

Günde 2 litre su içerek hem vücudunuzu hem de saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Su, metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yeterli tüketilen su, saçları nemlendirerek kırılmalarını engeller ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçlarınızı Tarayın

Saçlarınızı sabah ve akşam tarayarak saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırın. Bunu yaparken, saçlarınızı ıslakken taramamaya ve sert fırçalar ile kırmamaya çalışın.

Vitaminler…

A, B ve C vitaminleri saçların uzamasını sağlar. Özellikle biotin takviyesi kullanabilirsiniz. Vitaminleri besinlerden almayı tercih edebildiğiniz gibi bir uzmana danışarak vitamin haplarından da faydalanabilirsiniz.

Bitkisel yağlar

Saçlarınızın sağlıklı uzaması için illaki pahalı maskeler ve bakım yağlarına ihtiyacınız yok. Badem yağı, zeytin yağı, hint yağı, biberiye yağı, kekik yağı, lavanta yağı gibi bitkisel yağları saçlarınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınızı nemlendirerek kırılmalarını engellemiş olacaksınız. Yağların dışında yumurta akı maskesi de saçlarınız için basit fakat etkili bir bakım yöntemleridir.

Aşırı ısı ve presten uzak durun

Saç bakımında yaptığımız hatalardan en önemlisi saç düzleştirici ve maşalarını kullanmayı alışkanlık halinde getirmek. Saçları yüksek ısıya maruz bıraktığınızda uçlarının kurumasına ve kırılmasına neden olursunuz. Bu nedenle saçlarınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile nemini alın ve doğal hali ile kurumaya bırakın. Aceleniz varsa kurutma makinesini en yüksek sıcaklığa değil, en düşük sıcaklığa ayarlayın ve uzak mesafeden kurutmaya çalışın.

Facebooktwittermail

Be the first to comment on "SAÇLARINIZI UZATMAK İSTİYORSANIZ!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*