ÇOCUĞUNUZ KAÇ YAŞINDA SPORA BAŞLAMALI?

ÇOCUK KAÇ YAŞINDA SPORA BAŞLAMALI?

Çocuklarınızın derslerinde başarılı olmalarını düşündüğünüz kadar spor yaşamlarına da önem veriyor musunuz?

Sağlıklı bir vücut gelişimi, başarılı ve özgüvenli bir birey yetiştirmek istiyorsanız, çocuklarınızı küçük yaştan itibaren düzenli spor yapmaya yönlendirin. Jimnastik Eğitmeni Melis Öztürk ile sporun çocuk gelişimi üzerindeki olumlu etkisi ve spora başlama yaşı ile ilgili konuştuk.

Spor Çocuğa Özgüven Sağlıyor

Spor, çocukların hem fiziksel hem de sosyal açıdan gelişimi üzerinde önem taşır. Çocuğun çevresini tanımasını, arkadaşlıklar kurarak iletişimini artırmasını sağlar ve kendine olan güvenini artırır. Sağlıklı bir çocuk, eğer yeterli seviyede hareket edemezse zihinsel ve davranışsal gelişimi sekteye uğrar ve buna bağlı olarak okulda ve sosyal yaşamında başarı oranı düşer. Bu yüzden çocuğun erken yaşta spor ile tanışması çok önemlidir.

Spor yapmak ve sağlıklı büyümek arasında yakın bir ilişki vardır. Çünkü gelişmekte olan çocukların vücudu egzersize ihtiyaç duyar. Yapılan araştırmalar, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığı takdirde, ileriki erişkin yaşlarında da bu alışkanlıklarının devam ettiğini ve spor yapmaya ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

İdeal Spora Başlama Yaşı: 3 – 5 Yaş

Düzenli spor yapan çocuk, fiziksel ve sosyal açıdan yaşıtlarına göre daha hızlı gelişir. Konsantrasyon, özgüven ve iletişim yönleri güçlenir. Fiziksel olarak da omurga şekil ve duruş bozuklukları daha az görülür.

Çocuğun spora ve düzenli egzersizlere, özellikle jimnastik gibi sporlara en erken başlama yaşı 3’tür. Çocuk 5 yaşına geldiğinde ise jimnastik dışındaki sporları yapmaya uygun hale gelir. Fakat 5 yaşındaki bir çocuğun, aynı zamanda oyun oynamaya ilgisinin üst seviyelerde olduğu bir dönem olması, oyun ağırlıklı spor faaliyetlere yönlendirilmesini gerektirir. Bu dönemde çevresine, arkadaşlarına uyum sağlamaya ve kendini tanımaya çalışan çocuklara daha eğlenceli grup oyunları ile aktivite yaptırmak, spordan daha fazla zevk almalarını sağlayacaktır.

Facebooktwittermail

Be the first to comment on "ÇOCUĞUNUZ KAÇ YAŞINDA SPORA BAŞLAMALI?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*